Xiaomi Redmi 10 Power
Price in Bangladesh
৳18,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi 10 Power Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi 10 Power |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.7-inch (720 x 1650 pixel) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Dual (50MP + 2MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 169.6 x 76.6 x 9.1 mm |
| Weight | 203 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi 10 Power smartphone comes with a 6.7-inch IPS LCD capacitive touchscreen display that has 720 x 1650 pixels resolution and 269 ppi density. This phone features a rear-mounted fingerprint, accelerometer, and proximity sensors. Also, this Redmi 10 Power includes 8GB of RAM and 128GB of storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi 10 Power and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★