Xiaomi V30 Obstacle Avoidance Mini Drone
-29%
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Camera | 4K HD Video Recording, 8K HD Video Recording |
| Real-time Video Transmitter | 30 Min |
| Flight Time | About 40 minutes |
| Charging Time | About 70 minutes |
| Battery | 3.7V 1800mAh |
| Top Speed | up to 10km/h |
| Drone Movement | Yes |
| Control Distance | 500 M |
| Low Battery Signal | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | Yes |
| Light | Yes |
| Drone Size | 15.5 x 10.5 x 5cm |
| Drone Weight | 246g |
| Included in Box | With Box Imported |
| Other Features | Yes |
📖 Overview
Xiaomi Review by Bdstall
Headless Mode: It has headless mode, so there is no need to adjust the position of the aircraft before flying.
One Key to Return: This drone has one key to return function, so it can easily find its way home after flying in the sky by turning on this function.
Customize Route: You can draw the way you want to fly in the sky from the APP, so that the drone can fly in the sky.
Anti-Interference: 2.4GHz Technology Adopted for Anti-Interference.
4 Channel: This drone can climb, land, forward, backward, left side, right side and rotate 360°.
3-Level Flight: It has 3-level flight speed which can make flying in the sky more fun.
Physical: The quadcopter fuselage is made of high strength and resistant engineering plastics, lightweight and durable resistance.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi V30 Obstacle Avoidance Mini Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?