Asus ROG G17 G713P AMD Ryzen 9 8GB Dedicated Graphics
-19%
Price in Bangladesh
৳226,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen-9 7845HX |
| Processor Speed | Up to 5.4GHz 16-core / 32-thread, 64MB L3 cache |
| Screen Size | 17.3" WQHD Anti-glare display |
| RAM | 16GB 2 of 2 DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Dedicated 8GB |
| Audio/Speaker | Smart Amp Technology Dolby Atmos |
| Networking | Wi-Fi 6E802.11ax Triple band 2 x 2 + Bluetooth |
| Webcam | 720P HD camera |
| Battery | 4-cell Li-ion Upto 5 hours |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 39.5 x 28.2 x 2.34cm |
| Product Weight (Kg) | 2.80 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus ROG G17 G713P is a gaming laptop that comes with a 17.3" WQHD IPS-level anti-glare display. It is powered by an AMD Ryzen-9 processor which generates speed up to 5.4GHz. It supports 8GB of dedicated graphics that is perfect for gaming, video editing, and 3D modeling. Moreover, it has 16GB DDR5 high-capacity DRAM that helps reduce data access latency for the memory controller.
Be the first to review
Share your experience with Asus ROG G17 G713P AMD Ryzen 9 8GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★