Desktop PC Core i7 7th Gen 256GB SSD 19" Dell Monitor
-6%
Price in Bangladesh
৳23,400
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 3.30GHz, 8MB Cache |
| Main Board | Gigabyte GA H110M-S2 LGA 1151 |
| Monitor | Dell 19 inch LED, 1 Color Mark |
| RAM | AData 8GB DDR4 2666 Bus |
| Hard Disk | KingFast 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Build-in 4GB on HD graphics |
| Optical Drive | N/A |
| Audio / Speaker | N/A |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | Standard |
| Mouse | Standard |
| Modem | N/A |
| Casing | SkyView |
| Software | Updated Windows |
📖 Overview
This Desktop PC arrives with an Intel Core i7 7th generation processor that can generate 3.30GHz frequency speed & it contains built-in 4GB graphics for providing higher graphics resolution & picture tone. Also, the PC includes a Dell 19-inch LED monitor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i7 7th Gen 256GB SSD 19" Dell Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★