Cummins 250 kVA Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳2,450,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳2,450,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 2,450,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP250 |
| Rated Power | 250 kVA / 200 kW |
| Standby Power | 275 kVA / 220 kW |
| Phase | Three phases output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting system |
| Canopy | No |
| Origin | Made in China |
📖 Overview
Cummins 250 kVA diesel generator comes with anti-vibration mountings between engine/alternator and base frame. It features battery terminal caps and a battery isolator switch, 220-400 output voltage, 1500 RPM speed, 4-stroke engine, 4 pole alternator, full digital controller, 1 set rubber mount, 1 set battery, 4 cylinders, and AVR voltage regulation system.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 250 kVA Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★