Dell PowerEdge R750 12c Rack Server
Price in Bangladesh
৳850,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell PowerEdge R750 12c Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ PowerEdge R750 12c |
| Brand | Dell |
| Processor | 2 x Intel Xeon Silver 4310 2.1G |
| Memory | 32GB RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Storage | 2 x 480GB SSD SATA Mix Use 6G 2.5in Hot-plug AG Drive |
| Connectivity | On-Board Broadcom 5720 Dual Port 1Gb LOM |
| Power Supply | Dual, Hot-Plug, Fully Redundant Power Supply (1+1), 1400W |
| Operating System | No Operating System |
📖 Overview
Dell PowerEdge R750 12c Rack Server is a robust and reliable server that is designed for use in data centers and other enterprise environments. It has two Intel Xeon Silver 4310 2.1G processors with 12C / 24T, 10.4GT / s, 18M Cache, Turbo, HT (120W) DDR4-2666, providing high-speed performance for demanding applications and workloads. This PowerEdge R750 12c server also has 32GB RDIMM, 3200MT/s, and Dual Rank memory, which can be expanded up to 6TB.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge R750 12c Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★