Dell XPS 11 Core i5 4th Gen 4GB RAM 128GB SSD
Price in Bangladesh
৳22,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell XPS 11 Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ XPS 11 |
| Brand | Dell |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Processor Type | Core i5-4300Y 4th generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.5GHz with Turbo Boost up to 1.9GHz, L3 Cache |
| Chipset | Mobile Intel Express Chipset |
| Screen Size | 11.6" HD QHD Touchscreen |
| RAM | 4GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | High Definition Sound System Built-in Stereo Speakers |
| Networking | Built in 10/100 LAN |
| Webcam | Integrated Webcam |
| Battery | 40+ WHr, 4-Cell |
| Ports | 2 x USB3.0 Ports for Super-Fast File Transfer |
| Product Weight (Kg) | 1.13Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell XPS 11 laptop comes with an 11.6" HD QHD Touchscreen. It has an Intel Core i5 4th Gen processor with a base frequency of 1.5GHz with a turbo boost up to 1.9GHz. It has 4GB RAM and 128GB SSD. It is a lightweight and compact design laptop. which can easily be carried in a backpack. The Dell XPS 11 laptop also features a high-quality Li-Ion battery that does not overheat or swell.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 11 Core i5 4th Gen 4GB RAM 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★