Genova Al-7700T Bill Counter Machine
-35%
Price in Bangladesh
৳12,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Money Counting Machine Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Counting Speed | 1500pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Display | 3 |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC 220V±10PHz, AC 110V±10Hz |
| Dimension | 300 x 260 x 180mm |
| Weight | 7.2 Kg |
📖 Overview
This Genova Al-7700T is an automatic bill counter machine suitable for counting most currencies in the world. This machine can do automatic half-note, chain-note, double-note detection with UV, MG, IR, DD fake detection. It has a TFT display that sounds an alarm to detect counterfeit notes during coin counting. It also includes batch, add and self-test functions.
Be the first to review
Share your experience with Genova Al-7700T Bill Counter Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★