Lenovo ThinkBook Core i7 10th Gen 16GB / 512GB SSD
Price Range in Bangladesh
from
৳40,000
to
৳41,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳41,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Adarsha Sadar, Comilla
৳ 40,000
Mirpur, Dhaka
Save 16%
৳49,500
৳ 41,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1065G7 10th Generation Processor |
| Processor Speed | 1.3GHz Quad Core Processor (8MB Smart Cache, up to 3.9GHz) |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 14.0" FHD (1920 x 1080p), TN, 500:1 contrast ratio |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual speakers with Dolby Audio support |
| Networking | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI |
| Webcam | 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Battery | 6-Cell, 4 Hours (Tested) |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.8 x 9.06 x 0.7 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.5Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The Lenovo ThinkBook is a professional-grade laptop powered by an Intel Core i7-1065G7 processor. It provides excellent performance during multitasking, gaming, browsing, and photo or video editing. It contains 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD for storing and fast data access. The ThinkBook features a 14-inch FHD display, dual speakers with Dolby Audio,
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkBook Core i7 10th Gen 16GB / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★