Lenovo IdeaPad E40 Core i3 4th Gen 128GB SSD
-23%
Price in Bangladesh
৳13,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳13,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 24%
৳17,000
৳ 13,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 4th Generation |
| Processor Speed | 2.40 up to 3.40 GHz |
| Screen Size | 14" 4K IPS Display |
| RAM | 4GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 2GB Intel(R) HD Graphics 4600 |
| Audio/Speaker | Built-in Stereo Speakers |
| Networking | Wireless LAN ,Wi-Fi Version ,Bluetooth ,USB |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 6 Cell, 3 hours battery backup |
| Keyboard | Standard |
| Product Weight (Kg) | 2.1 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad E40 is a laptop that has a 14" 4K IPS Display. It offers an Intel Core i3 4th Gen processor which generates speeds of 2.40 up to 3.40 GHz. It has 4GB RAM and 128GB SSD. Also, this laptop supports 2GB Intel HD Graphics 4600 and Wireless LAN, Wi-Fi Version, Bluetooth, and USB networking. Moreover, it has 6 cell battery that provides up to 3 hours charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad E40 Core i3 4th Gen 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★