Hero Jumbo Sports Baby Balanced Bicycle
Price in Bangladesh
৳4,800
from 1 seller
The lowest price of Hero jumbo sports baby balanced bicycle in Bangladesh is ৳4,800 only. Buy Hero jumbo sports baby balanced bicycle at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 4,800
📋 Bicycle Full Specification
| Item | Bicycle |
|---|---|
| Cycle Type | Adult |
| Motor | Pedals |
| Suitable For | Everyone |
| Frame Size | 8" |
| Material | Steel |
| Rear Tyre | 12" |
| Front Tyre | 12" |
| Wheel Size | 12" |
| Freewheel | Original |
| Rim | Original |
| Seat | Original |
| Hub | Original |
| Break Type | Standard |
| Handle Bar | Original |
| Chain | Original |
📖 Overview
This Hero Jumbo bicycle is suitable for children aged 2-5 years. Its graphic design shape makes the bicycle look good, and there is a seating area at the back where someone else can sit. Also, keeping the safety of children in mind, a child-balance system is available to help them learn to ride a bicycle in a very short time.
Be the first to review
Share your experience with Hero Jumbo Sports Baby Balanced Bicycle and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★