HP 14-AM101TU Core i3 7th Gen 1TB HDD 4GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳17,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-7100U Processor |
| Processor Speed | 3 MB Cache, 2.40 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" Diagonal HD BrightView LED-Backlit Display |
| RAM | 4GB RAM |
| Hard Disk | 1TB HDD |
| Disk Type | HDD |
| Optical Drive | DVD Witer |
| Graphics Card | 2GB intel Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Studio Sound, Dual Speakers |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4 Cell Battery, 4.5 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP 14-AM101TU laptop has Intel core i3 7th generation processor with 2.40 GHz speed. Besides, the laptop includes 4GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 14 inch laptop screen, 2GB intel graphics, DVD writer, ethernet LAN, wi-fi, Bluetooth V4.0, HD webcam, multi-format SD media card reader, 4 cell li-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with HP 14-AM101TU Core i3 7th Gen 1TB HDD 4GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★