HP Pavilion 15s-eq3619AU Ryzen 5 5625U 15.6" Laptop
-24%
Price in Bangladesh
৳49,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳49,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 25%
৳65,000
৳ 49,000
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5625U |
| Processor Speed | 2.3GHz, up to 4.3GHz |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Screen Size | 15.6" diagonal, FHD, IPS, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | Dual speaker |
| Networking | Wi-Fi: 5, Realtek RTL8822CE 802.11a / b / g / n / ac (2 x 2) Bluetooth: 5.0 |
| Webcam | HD |
| Battery | 3-Cell, 41Wh Li-ion |
| Keyboard | US International |
| Software | free DOS |
| Dimensions (W x D x H) | 35.85 x 24.2 x 1.79 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.7 Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP Pavilion introduces its exclusive 15s-eq3619AU, featuring an integrated AMD Ryzen 5 5625U processor with a Radeon GPU that can generate a clock speed of up to 4.3GHz. Also, this laptop offers a 15.6" narrow border screen that supports FHD resolution. Apart from that, it also features 8GB RAM, 512GB SSD, a backlit keyboard, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, an HD webcam etc.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15s-eq3619AU Ryzen 5 5625U 15.6" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★