HP Pavilion 15-AU172TX Core i7 4GB Graphics Gaming Laptop
-20%
Price in Bangladesh
৳32,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Banasree, Dhaka
Save 20%
৳40,000
৳ 32,000
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel 7th Gen Core i7-7500U |
| Processor Speed | 2.7 GHz Up to 3.5 GHz |
| Chipset | Intel 150 Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch HD 1366 x 768p |
| RAM | 8GB DDR-4L RAM |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | SuperMulti DVD Burner |
| Graphics Card | Nvidia GeForce 940MX 4 GB Dedicated |
| Audio/Speaker | DTS Studio Sound, Dual Speakers |
| Networking | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN, 802.11b/g/n and Bluetooth 4.0 Combo |
| Webcam | TrueVision HD Webcam with Integrated Digital Microphone |
| Card Reader | 1 Multi-Format SD Media Card Reader |
| Battery | 4.5 Hours Backup, 4 Cell Li-ion Battery |
| Product Weight (Kg) | 2.00 Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP Pavilion 15-AU172TX high-performance gaming laptop has Intel 7th generation core i7 processor, 4GB laptop graphics card, 8GB RAM, 256GB SSD, 15.6 inch HD display, intel chipset, optical drive, HD web and 4.5 hours battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-AU172TX Core i7 4GB Graphics Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★