Dell Inspiron 3530 Core i5 12th Gen 16GB RAM 512GB SSD
-15%
Price in Bangladesh
৳48,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 12th Gen |
| Processor Speed | 12MB Cache, 10 cores, 12 threads, up to 4.60 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6″ FHD (1920 x 1080), 250nits, LED, Anti-Glare Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 2 x 2 (Gig+) and Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 3-Cell, 41Wh |
| Keyboard | English International Non-Backlit Keyboard |
| Software | Windows 11 Home |
| Product Weight (Kg) | 1.68 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
This Dell Inspiron 3530 laptop features a powerful Intel Core i5 12th generation processor that has a speed up to 4.60 GHz with 12MB Cache, 10 cores, and 12 threads. It has large 16GB DDR4 RAM with a 512GB SSD Hard Disk capacity and the Intel Integrated Graphics gives a smooth performance. The 15.6 inch LED Anti-Glare display with 250 nits and FHD (1920 x 1080) resolution. Also, it has Ports Type-C, USB 3.2, HDMI 1.4, Wi-Fi 6 Connectivity, and Bluetooth 5.0.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 3530 Core i5 12th Gen 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★