HPE ProLiant ML30 Gen10 16GB RAM 1TB 4LFF CTO Server
Price in Bangladesh
৳950,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HPE ProLiant ML30 Gen10 Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ HPE ProLiant ML30 Gen10 |
| Processor | Intel Xeon E-2224 (3.4GHz / 4-Core / 71W) FIO |
| Memory | HPE 16GB (2 x 8GB) Single Rank x8 DDR4-2666 CAS-19-19-19 Unbuffered |
| Storage | 2x HPE 1TB SATA 6G Entry 7.2K LFF (3.5in) RW 1yr Wty HDD Non-Hot Plug |
| Storage Controller | HPE FIO Enable Smart Array SW RAID (RAID 0 / 1 / 5 / 10) |
| Connectivity | HP Ethernet 1Gb 2-port Adapter |
| Power Supply | 350W E-star 1.0 FIO |
| Operating System | Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux 6.7 (32 bit and 64 bit), SUSE LINUX Enterprise, VMware |
📖 Overview
The HPE ProLiant ML30 Gen10 1TB 4LFF CTO server is powered by the Intel Xeon E 2224 processor to experience high performance, built-in security, and remote management capabilities. It has a 2.80 GHz processor ensuring maximum usability without slowing down or crashing. It comes with 8 MB cache memory for reliable, fast data retrieval to ensure maximum convenience and usability.
Be the first to review
Share your experience with HPE ProLiant ML30 Gen10 16GB RAM 1TB 4LFF CTO Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★