Jilong 280E Middle Trunk Line Fusion Splicer
-5%
Price in Bangladesh
৳115,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Jilong 280E Full Specification
| Item | Splicer Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Jilong 280E |
| Splicing Time | 6 seconds (SM G652 Quick mode) |
| Splicing Mode | Maximum 128 group |
| Splice Loss | SM: 0.02dB / MM: .01dB / DS: 0.4dB / NZDS: 0.04dB / G.57: 0.02dB |
| Motor | 4-Motor |
| Fiber Type | SM(ITU-T G.652&G.657) / MM(ITU-T G.651) / DS(ITU-T G.653) / NZDS(ITU-T G.655) |
| Fiber Cleave Length | 8-16 mm |
| Fiber Magnification | X, Y, XY, X/Y: 320X Magnification |
| Heating Time | Quick mode 18 sec. (SM G652 250μm 40mm Sleeve) adjustable |
| Return Loss | 60dB |
| Coating Diameter | 100-1000um |
| Result Storage | 5000 arcs (replaceable |
| Display | 4.3" color high resolution 800 x 480p display |
| Battery | 6800mAh High capacity battery with 300 splices & shrinks per charge |
| Electrodes Life Time | Around 5000 times Replaceable |
| Interface | USB 2.0 |
| Operating Condition | Altitude: 0~5000m, Relative humidity: 0~95% -20~50°C |
| Power | AC 100-240V, DC 9-14V |
| Others | Cladding diameter: 80-150um |
| Weight | 1.6kg without battery, 1.9kg with battery |
| Dimension | H x W x D: 143 x 136 x 155mm |
📖 Overview
This Jilong 280E is a middle trunk line fusion splicer suitable for fiber optic splicing in FTTx networks and ensures high-quality performance. It has a 4.3" color high-resolution display. Moreover, this splicer is a preferred and reliable tool for field technicians and engineers.
Be the first to review
Share your experience with Jilong 280E Middle Trunk Line Fusion Splicer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★