Jinko Tiger Pro 550-Watt Mono-Facial Solar Panel
-8%
Price in Bangladesh
৳11,500
from 1 seller
The lowest price of Jinko Tiger Pro in Bangladesh is ৳11,500 only. Buy Jinko Tiger Pro at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Cantonment, Dhaka
Save 8%
৳12,500
৳ 11,500
📋 Jinko Tiger Pro Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Model | ✅ Jinko Tiger Pro |
| Cell Type | mono-facial solar panel |
| Number of Cell | 144 (6 x 24) |
| Maximum Power | STC: 550W, NOCT: 409W |
| Maximum Power Voltage | STC: 40.90V, NOCT: 38.42V |
| Maximum Power Current | STC: 13.45A, NOCT:10.65A |
| Short Circuit Current | STC: 14.03A, NOCT: 11.33A |
| Open Circuit Voltage | STC: 49.62V, NOCT: 46.84V |
| Maximum System Voltage | 1000/1500VDC (IEC) |
| Operating Temperature | 40℃~+85℃ |
| Weight | 28.9 Kg |
| Dimension | 2274 x 1134 x 35mm, 89.53 x 44.65 x 1.38 inch |
📖 Overview
Jinko Tiger Pro is a mono-facial solar panel with a capacity of 550 watts. It features Multi Busbar technology which helps reduce internal resistance losses and provides improved lighting. This solar panel has an annual energy degradation of 0.55% and offers a long lifetime power warranty of 25 years. It also offers durability against extreme environmental conditions. It is also resistant to high salt fog and ammonia.
Be the first to review
Share your experience with Jinko Tiger Pro 550-Watt Mono-Facial Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★