K109 Wi-Fi Control FPV Mini Drone
Price in Bangladesh
৳7,000
from 1 seller
The lowest price of K109 wi-fi control fpv mini drone in Bangladesh is ৳7,000 only. Buy K109 wi-fi control fpv mini drone at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 7,000
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 2560 x 1440p video / photo resolution front / bottom camera |
| Real-time Video Transmitter | 600 Meters |
| Flight Time | Up to 20 minutes |
| Charging Time | 120 minutes |
| Battery | 1800mAh Lithium battery |
| Top Speed | 14Km / h |
| Drone Movement | Rising, Falling, Left, Right, Forward, Backward, Left and right steering, Left and right side flying |
| Control Distance | 80-100 meters |
| Low Battery Signal | 30% |
| Waterproof | No |
| Remote Control | Left Hand Throttle |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | All necessary sensors without GPS |
| Light | Front and four axis light combination |
| Drone Size | 12.5 x 8.5 x 5cm Drone Folding Size 23.5 x 21.5 x 5cm UAV Unfolded Size |
| Drone Weight | 218g |
| Included in Box | 1 x Drone, 1 x Remote control, 1 x Protective cover, 1 x Spare fan blades, 1 x Body battery, 1 x USB Cable, 4 x Screwdriver, 4 x Drone manual, 1 x APP manual, 1 x Storage, 1 x Bag |
📖 Overview
K109 drone comes with a 4k HD dual camera. It is made of ABS plastic and electronic components. It has 6-axis gyro technology. This 4-channel drone runs on a 500mAh battery. It can go up to 14 kilometers per hour. This drone has RGB lights for beauty. It has a 2.4GHz capacity of the remote. With the help of its remote, the drone can be controlled from a distance of about 80-100m.
Be the first to review
Share your experience with K109 Wi-Fi Control FPV Mini Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★