Karnaphuli 650VA Inverter IPS with Hamko HPD Battery
-14%
Price in Bangladesh
৳29,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 650VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 500W |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | HPD 130Ah, 12V |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | UPS Technology |
| Display | Digital LCD Display |
| Input Voltage | 140 ~ 275V AC Single Phase, 50Hz |
📖 Overview
This Karnaphuli is a digital UPS or IPS machine that arrives with an LCD & it has an inverter capacity of 650VA. This UPS machine supports 500W inverter-rated power. It can provide power for various devices, such as lights, fans, and a computer. With a 130Ah HPD battery capacity, this device can power up to 3 tubes, 3 CFLs, 2 fans, and 1 computer. Also, this UPS has protection against overloading, overcharging & short circuit.
Be the first to review
Share your experience with Karnaphuli 650VA Inverter IPS with Hamko HPD Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★