Kemei KM-5017 Baby Cut Off The Experts
Price in Bangladesh
৳1,520
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kemei KM-5017 Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Model | ✅ KM-5017 |
| Brand | Kemei |
| Type | Digital |
| Application | Hair & Beard |
| Material | ABS |
| Blade | Stainless Steel |
| Cutting Length | 1 - 12 mm |
| Battery | 600mAh |
| Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Working Time | 60 Minutes |
| Charging Time | 10 Hours |
| Washable | Yes |
| Dimension | 16.5 x 4.5cm |
| Weight | 160gm |
📖 Overview
This Kemei KM-5017 professional hair-cutting trimmer uses L-shaped cutting technology with a special patent to ensure skin isn't harmed and the trimmer leaves no remains. This rechargeable clipper can cut kids' hair safely and is also suitable for all ages. With a single charge, this trimmer can work for up to 60 minutes.
Be the first to review
Share your experience with Kemei KM-5017 Baby Cut Off The Experts and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★