Dell XPS 13 7390 Core i5 8th Gen 8GB RAM / 256GB SSD
-4%
Price in Bangladesh
৳38,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 9M Cache, up to 4.00 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13" LED FHD |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD 720p camera |
| Card Reader | Card Reader MicroSD |
| Battery | 4-Cell, 52WHr |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Ports | Type-C, Headphone jack, Display port |
| Product Weight (Kg) | 1.27 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 7390 laptop comes with an Intel Core i5 8th generation processor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, 4.00GHz frequency speed, long durable battery performance, keyboard, and mouse pad. The 13-inch screen of this laptop provides excellent picture quality with full HD resolution.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 7390 Core i5 8th Gen 8GB RAM / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★