HP 15-da0004tu Core i3 7th Gen 15.6" HD Laptop
-26%
Price in Bangladesh
৳17,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳17,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 26%
৳23,000
৳ 17,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-7020U 7th Gen |
| Processor Speed | Up to 2.3 GHz, 3 MB cache, 2 cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported HD (1366 x 768) Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Graphics Card | 4GB UHD Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Audio Dual speakers |
| Networking | LAN Integrated 10 / 100 / 1000 GbE, Wi-Fi Intel 802.11a / b / g / n / ac (1x1), Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | HP TrueVision HD Camera with integrated digital microphone |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Keyboard | Keyboard Full-size island-style keyboard with numeric keypad |
| Software | Original Activated Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37.6 x 24.6 x 2.25 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.77 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP 15-da0004tu laptop provides a powerful Intel Core i3-7020U 7th generation processor that has a speed up to 2.3 GHz, 3 MB cache, and 2 cores. It features a 15.6" 4K Supported HD display that has a resolution of 1366 x 768p. It has a amazing networking system like LAN Integrated 10 / 100 / 1000 GbE, Wi-Fi Intel 802.11a / b / g / n / ac (1x1), and Bluetooth 4.2 combo. Also, it comes with a large 8GB DDR4 RAM with 256GB SSD Hard Disk for ber better and smoother performance.
Be the first to review
Share your experience with HP 15-da0004tu Core i3 7th Gen 15.6" HD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★