Lenovo ThinkPad T14s Gen 1 Ryzen 5 Pro 4650U 256GB SSD
Price in Bangladesh
৳28,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 28,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | Base frequency 2.1GHz Up to 4.0GHz, 3MB L2 / 8MB L3 Cache, Cores 6, Threads 12 |
| Chipset | AMD SoC |
| Screen Size | 14" FHD |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 256 GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics- 4GB |
| Audio/Speaker | High Definition (HD) Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX200, 802.11ax 2 x 2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 1 x Smart card reader |
| Battery | Li-Polymer 57Wh, 3 hours backup |
| Keyboard | Standard |
| Dimensions (W x D x H) | 328.8 x 225.8 x 16.1 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.27 kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T14s is a laptop that has a 14" FHD display. It is operated by an AMD Ryzen 5 Pro 4650U processor which generates speeds of 2.1GHz Up to 4.0GHz. Also, the laptop has 8GB DDR4 RAM and 256 GB storage available. Moreover, this Lenovo ThinkPad T14s has a Li-Polymer 57Wh battery that provides up to 3 hours of charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T14s Gen 1 Ryzen 5 Pro 4650U 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★