HP EliteBook 845 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB / 256GB
-8%
Price Range in Bangladesh
from
৳32,000
to
৳33,500
across 5 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳33,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳35,000
৳ 32,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 65%
৳95,000
৳ 33,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳35,500
৳ 33,450
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 6 Cores, 12 Threads, 8MB Cache, Max. Boost Clock Up to 4.0GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" IPS 1920 x 1080p |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 8GB |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio Speakers |
| Networking | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, Bluetooth, IEEE 802.11g, NFC, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11n |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3 Cell, Li-ion Type, 53 Wh |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.70 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.55 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 845 G7 Laptop uses an AMD Ryzen Pro 4650U processor capable of generating 4.0GHz maximum speed with turbo technology & it contains 6 cores, 12 threads & 8M cache. Moreover, this excellent laptop offers 16GB RAM, 256GB SSD, 8GB integrated graphics, a 14" IPS monitor, and network and connectivity features like Bluetooth, Wi-Fi, and LAN.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 845 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB / 256GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★