HP ZBook 17 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-22%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 22%
৳45,000
৳ 35,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8650H 8th Gen |
| Processor Speed | 2.2 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 9 MB cache, 6 cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 17.3" diagonal FHD IPS eDP anti-glare LED-backlit with ambient light sensor, 300 cd/m² (1920 x 1080) |
| RAM | 8GB DDR4-2666 SDRAM |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Yes |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics 630 |
| Audio/Speaker | HP tuned Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers, Dual Array Digital Microphone, HD Audio, HP Clear Sound Amp |
| Networking | Integrated Intel I219-LM GbE |
| Webcam | 720 HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 6-cell, 96 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Light |
| Software | Windows 10 |
| Extra Slot | HDD & SSD Dual Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 16.4 x 11.3 x 1.3 in |
| Product Weight (Kg) | 3 KG |
| Other Features | HP Zbook |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
This HP ZBook 17 G5 comes with a powerful Intel Core i5-8650H 8th Generation processor that has a 2.2 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 9 MB cache, and 6 cores. It has a 17.3" diagonal FHD IPS anti-glare LED display that has 1920 x 1080p resolution and has a 720 HD camera for taking pictures and videos. Also, with its 8GB RAM and 256GB SSD Hard Disk storage capacity gives a smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 17 G5 Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★