Samsung 43CU8000 43" Crystal 4K UHD Smart TV
The lowest price of Samsung 43CU8000 in Bangladesh is ৳45,500 only. Buy Samsung 43CU8000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳49,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung 43CU8000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 43CU8000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Brightness | Brigtness Detection |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W RMS Sound Output, |
| Connectivity | 3-HDMI, 2-USB, eARC/ARC, Bluetooth V5.2 |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung 43CU8000 Review by Bdstall
Dynamic Crystal Color: This TIV has Dynamic Crystal Color technology that delivers vivid contrast so you can see every detail. So can immerse yourself in images with a billion shades of color.
Airslim: This TV has a sleek and thin airslim design, so it fits harmoniously with the room's surroundings.
Crystal Processor 4K: It features Crystal Processor 4K technology that ensures 4K upscaling, providing up to 4K resolution for the content of choice. So every image can experience every shade of color as desired.
Smart Hub: It has a smart hub that keeps your favorite movies, games and show streams in one place, so you can optimize your favorite channels in less time.
Motion Xcelerator: Experience clear picture and performance. Motion Xcelerator automatically estimates and compensates frames for the source of contents.
Adjustable Stand Flat: You can adjust the height of your TV stand whenever you want without space constraints. So that it gives your soundbar the right amount of space to fit perfectly.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 43CU8000 43" Crystal 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?