LG EVO C3 83" 4K HDR Smart OLED TV
-7%
Price in Bangladesh
৳740,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 83" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K HD |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 0.1ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Perfect Black |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| Sound | 20W (10W per Channel), 2.0 Channel Dolby Atmos & AI Sound Pro |
| Connectivity | USB , HDMI, Bluetooth, Wi-Fi |
| Remote | Yes |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG C3 Smart TV has an 83" OLED Evo-type panel that produces beautiful picture quality of one billion colors with bright colors and infinite contrast. It supports AMD FreeSync Premium and VRR which is compatible with Sync to produce clear, smooth images. This LG The C3 TV is powered by the α9 AI processor 4K Gen6 and it is specially designed so that the TV can be wall-mounted in any room.
Be the first to review
Share your experience with LG EVO C3 83" 4K HDR Smart OLED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★