LG UK6320PTE 43" 4K UHD Smart TV
-40%
Price in Bangladesh
৳30,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 LG UK6320EPT Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UK6320EPT |
| Brand | LG |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Curved |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | Wide Color Enhancer Plus |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Connectivity | 1 x Rear & 1 x Front USB, 4 x HDMI, 802.11ac Wi-Fi, LAN, RF, MHL, Bluetooth V5.0 Audio |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
The LG UK6320PTE is a wide viewing angle smart TV that comes with a quad-core processor that eliminates video noise and produces more vibrant colors and contrast. It can transforms 2K content into the most vivid 4K picture. It has a game optimizer for quick setup. This LG smart TV has access to Netflix, Disney+, and Apple TV apps. Just choose from the latest movies, TV shows, documentaries, and live sports and find them all in one place.
Be the first to review
Share your experience with LG UK6320PTE 43" 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★