Gaming PC Core i7 7th Gen 8GB RAM Dell 19" FHD Monitor
-4%
Price in Bangladesh
৳19,500
from 1 seller
The lowest price of Gaming pc core i7 7th gen 8gb ram dell 19" fhd monitor in Bangladesh is ৳19,500 only. Buy Gaming pc core i7 7th gen 8gb ram dell 19" fhd monitor at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳20,500
৳ 19,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-7700 7th generation |
| Processor Speed | 3.60GHz Up To 4.20GHz, 8MB Cache |
| Main Board | Gigabyte GA H110M-S2 LGA 1151 |
| Monitor | Dell 19 inch LED 1 Color Mark |
| RAM | AData 8GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | KingFast 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Build in on board HD graphic 4GB |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | Standard |
| Mouse | Standard |
| Casing | Hi Power Mini Micro Cashing |
| Software | Windows |
📖 Overview
This desktop PC arrives with an Intel Core i7 7th generation processor that can generate 3.40GHz base frequency speed which is good for delivering lag-free & smooth performance. In addition, this PC includes a Dell 19-inch Full HD LED Monitor, AData 8GB DDR4 RAM, KingFast 256GB M.2 SSD, and a Gigabyte GA H110M-S2 motherboard.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Core i7 7th Gen 8GB RAM Dell 19" FHD Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★