LG UQ90 75" 4K UHD Smart TV
-6%
Price in Bangladesh
৳177,999
from 1 seller
The lowest price of LG LG UQ90 in Bangladesh is ৳177,999 only. Buy LG LG UQ90 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 6%
৳190,000
৳ 177,999
📋 LG LG UQ90 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ LG UQ90 |
| Brand | LG |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 3D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Tone Mapping |
| Brightness | HDR10 Pro |
| TV Tuner | Digital & Analog |
| Sound | 20W (10W per Channel) |
| Connectivity | HDMI, USB, Wireless |
| Remote | MR22 |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG UQ90 comes with a 75" UHD screen that is capable of producing non-4K content in 4K with α7 5th gen AI processor. This television has ThinQ AI for voice control, HDR10 Pro, and many other important features. WebOS22 smart platform built-in Optimizes the game which is very beneficial for gamers to enjoy amazing gameplay. Moreover, it has a sports alert, Motionflow XR 120Hz refresh rate.
Be the first to review
Share your experience with LG UQ90 75" 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★