Long Ran Monocrystalline 330W Half-Cut Solar Panel
-1%
Price in Bangladesh
৳9,100
from 1 seller
The lowest price of Long ran monocrystalline 330w half-cut solar panel in Bangladesh is ৳9,100 only. Buy Long ran monocrystalline 330w half-cut solar panel at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 2%
৳9,250
৳ 9,100
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | Mono Crystalline PERC |
| Number of Cell | 60 cells in series |
| Front Glass | 3.2mm tempered glass |
| Maximum Power | 330W |
| Voltage | 24V |
| Maximum Power Voltage | 33.5V |
| Maximum Power Current | 9.85V |
| Short Circuit Current | 10.26A |
| Open Circuit Voltage | 41.0V |
| Module Efficiency | 20.16% |
| Maximum System Voltage | 1000V |
| Weight | 18Kg |
| Dimension | 1650 x 992 x 35mm |
📖 Overview
This Long Ran Monocrystalline 330Watt 24V solar panel is a high-efficiency, half-cut cell design product. It is made from single-crystal silicon, which ensures maximum efficiency in converting sunlight into electricity. This solar panel includes half-cut technology that helps to increase the panel's performance by reducing resistive losses. Moreover, it is a suitable choice for both residential and commercial applications.
Be the first to review
Share your experience with Long Ran Monocrystalline 330W Half-Cut Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★