Long Ran Monocrystalline 370W N-Type Solar Panel
Price in Bangladesh
৳11,840
from 1 seller
The lowest price of OS-HM36-370W in Bangladesh is ৳11,840 only. Buy OS-HM36-370W at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
৳ 11,840
📋 OS-HM36-370W Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Model | ✅ OS-HM36-370W |
| Cell Type | N-type Mono Monocrystalline |
| Number of Cell | 18BB |
| Front Glass | A Class |
| Maximum Power | 370 Watt |
| Voltage | 21.04V |
| Rated Maximum Power | 370W |
| Maximum Power Voltage | 18V |
| Maximum Power Current | 20.55A |
| Short Circuit Current | 24.04A |
| Open Circuit Voltage | 21.06 A |
| Module Efficiency | 20.31% |
| Maximum System Voltage | 1000VDC |
| Operating Temperature | -40 Cto+85 |
| Weight | 20 kg |
| Dimension | 1955 x 880 x 35mm |
📖 Overview
This Long Ran OS-HM36-370W is a 370W N-type monocrystalline solar panel that is a high-efficiency, half-cut cell design product. Its Half-cut technology plays a key role in increasing panel performance by reducing resistive losses. It comes with 18BB cell type, A class front glass, 1000V DC maximum system voltage and 20.31% module efficiency. Moreover, it is perfect solution for residential and commercial use.
Be the first to review
Share your experience with Long Ran Monocrystalline 370W N-Type Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★