Longi Horizon LR5-28HTH-225M Solar Panel
-10%
Price in Bangladesh
৳7,200
from 1 seller
The lowest price of Longi Horizon LR5-28HTH-225M in Bangladesh is ৳7,200 only. Buy Longi Horizon LR5-28HTH-225M at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 10%
৳8,000
৳ 7,200
📋 Longi Horizon LR5-28HTH-225M Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Model | ✅ Longi Horizon LR5-28HTH-225M |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
| Number of Cell | 56 |
| Front Glass | Single glass, 3.2mm coated tempered glass |
| Maximum Power | 225W |
| Maximum Power Voltage | 17.24V |
| Maximum Power Current | 13.06A |
| Short Circuit Current | 14.10A |
| Open Circuit Voltage | 20.50V |
| Module Efficiency | 21.6% |
| Maximum System Voltage | DC 1500V |
| Connector | Mc4 Compatible |
| Operating Temperature | 0.050%/℃ |
| Weight | 12.1kg |
| Dimension | 1354 x 767 x 30mm |
📖 Overview
This Longi Horizon LR5-28HTH-225M Monocrystalline 225W solar panel is a high-efficiency, half-cut cell design product. The front glass is single glass, 3.2mm coated tempered glass. The half-cut technology increases the panel's performance by reducing resistive losses. It comes with 56 (4x14) cells and 225W, making it suitable for residential and commercial applications. Moreover, the frame of this solar panel is made of aluminum alloy, which is durable and ensures long-term service.
Be the first to review
Share your experience with Longi Horizon LR5-28HTH-225M Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★