Longi LR5-72HGD 585W Double Glass Solar Panel
-8%
Price in Bangladesh
৳10,530
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 LONGi LR5-72HGD-585M Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Model | ✅ LONGi LR5-72HGD-585M |
| Cell Type | Double Glass |
| Number of Cell | 144 |
| Maximum Power | 585W |
| Voltage | 1500V |
| Module Efficiency | 22,65 % |
| Connector | Stäubli MC4 |
| Operating Temperature | 0,28 %/°C |
| Weight | 31.8 kg |
| Dimension | 2278 x 1134 x 30 mm |
📖 Overview
The LONGi LR5-72HGD-585M Double Glass Solar Panel is designed to efficiently capture and utilize sunlight to maximize energy conversion and comes with a rated output power of 585W. Its bifacial system generates energy using both sides of the module, making it suitable for high-performance solar installations. Its glass-to-glass construction design ensures extra durability and increased protection against mechanical stress and weather resistance.
Be the first to review
Share your experience with Longi LR5-72HGD 585W Double Glass Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★