Luminous icruze 13000 12.5 KVA IPS Inverter
-5%
Price in Bangladesh
৳170,000
from 1 seller
The lowest price of Luminous icruze 13000 in Bangladesh is ৳170,000 only. Buy Luminous icruze 13000 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 6%
৳180,000
৳ 170,000
📋 Luminous icruze 13000 Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Luminous icruze 13000 |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 12500 VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 10000 Watts |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included, Battery Voltage: 180V |
| Battery Capacity | 100 -250AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure Sine Wave |
| Display | 230V |
| Input Voltage | 230V |
📖 Overview
This Luminous icruze 13000 is an IPS inverter that comes with an inverter capacity of 12500 volt-amperes, where the inverter's rated power is 10000 watts. The inverter machine supports a 100 -250AH Battery where the battery voltage is 180V. Also, it has an LCD clear display to show the voltage status.
Be the first to review
Share your experience with Luminous icruze 13000 12.5 KVA IPS Inverter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★