LG C3 Series 55-Inch OLED EVO 4K Smart TV
-6%
Price Range in Bangladesh
from
৳170,000
to
৳184,999
across 4 sellers
The lowest price of LG OLED55C3PUA in Bangladesh is ৳170,000 only. Buy LG OLED55C3PUA at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳184,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 7%
৳182,000
৳ 170,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 30%
৳244,999
৳ 171,499
Gulshan, Dhaka
৳ 172,000
More sellers
Electronics City ✓
৳ 184,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
📋 LG OLED55C3PUA Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ OLED55C3PUA |
| Brand | LG |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 0.1ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Perfect Black |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| Sound | 40W, Dolby Atmos & AI Sound Pro |
| Connectivity | HDMI, USB, Wi-Fi 5 (802.11ac) & Bluetooth V5.0 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
The LG C3 Smart TV features a 55" OLED Evo-type panel that produces beautiful picture quality of one billion colors with vivid colors, and infinite contrast. This LG C3 TV is specially designed so that the TV will fit seamlessly into any room wall mounted or placed on a stand. This TV is powered by α9 AI processor 4K Gen6. Also, LG OLED's iconic self-light pixels are brighter than ever, with light boosting algorithms, light control architecture, and other refinements. This TV combines NVIDIA G-Sync compatibility, AMD FreeSync Premium, and VRR support to create a clear, smooth picture.
Be the first to review
Share your experience with LG C3 Series 55-Inch OLED EVO 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★