Sony Bravia 9 K-75XR90 75" 4K HDR Google TV
-40%
Price Range in Bangladesh
from
৳502,000
to
৳503,000
across 2 sellers
The lowest price of Sony in Bangladesh is ৳502,000 only. Buy Sony at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳503,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Sony Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz Variable Refresh Rate (VRR) |
| Contrast | XR Backlight Master Drive, XR Contrast Booster 30, Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Live Colour Technology |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | Dolby Audio Sound Technology |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Standard |
📖 Overview
The Sony Bravia 9 K-75XR90 is a 75-inch 4K HDR Google TV. This TV is powered by XR Backlight Master Drive, which combines LED and QLED technology to deliver stunning brightness, sharp contrast, and vibrant colors. It delivers exceptional picture quality, immersive audio, and advanced gaming features. Moreover, this television supports important apps like YouTube, Netflix, Google Play, Google Assistant, Amazon Prime Video, as well as digital noise reduction.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia 9 K-75XR90 75" 4K HDR Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★