RS537 RC 4K Drone with Dual Camera
Price in Bangladesh
৳8,000
from 1 seller
The lowest price of Rs537 rc 4k drone with dual camera in Bangladesh is ৳8,000 only. Buy Rs537 rc 4k drone with dual camera at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 8,000
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 1 x 4K and 1 x HD Camera |
| Real-time Video Transmitter | Wi-Fi Transmission |
| Flight Time | 20 Minute |
| Charging Time | 120 Minute |
| Battery | 1800mAh |
| Top Speed | 3 Level Flight Speed |
| Drone Movement | Up / Down, Forward / Backward, Turn Left / Right, Sideward Flight, and Rolling 360° |
| Control Distance | 1000 Meter |
| Low Battery Signal | 30% |
| Auto Return Button | One Key Automatic Return |
| Sensors | Gyroscope |
| Drone Size | 27 x 27 x 4.5cm Unfolded <br> 14 x 14 x 4.5cm Folded |
| Drone Weight | 0.58Kg |
| Other Features | Folding, One Key Return, Follow me, App Control, Trajectory Flight, Speed Regulation, VR Experience. |
📖 Overview
The RS537 is the best 4K RC drone in Bangladesh at the lowest price. It includes 2 cameras, one with 4k resolution and 1080p HD, hand gesture photograph /video, small and foldable quadcopter, optical flow positioning, emergency stop, one key take-off / landing headless mode, 120-degree wide-angle camera, 90 degrees manually adjustable camera.
Be the first to review
Share your experience with RS537 RC 4K Drone with Dual Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★