S85 Pro FPV 4K HD Drone
Price Range in Bangladesh
from
৳6,000
to
৳6,500
across 2 sellers
The lowest price of S85 pro fpv 4k hd drone in Bangladesh is ৳6,000 only. Buy S85 pro fpv 4k hd drone at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳6,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 6,000
Babys Mart
Motijheel, Dhaka
Save 7%
৳7,000
৳ 6,500
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 4K HD Dual Camera with Optical Flow |
| Real-time Video Transmitter | About 100 Meter |
| Flight Time | Up to 15 Minutes Per Battery |
| Charging Time | 120 Minutes |
| Battery | 2 x 3.7V Lithium Battery |
| Top Speed | 6 Km/h |
| Drone Movement | Forward and Backward, Left and Right Side Fly |
| Control Distance | Up to 100m |
| Low Battery Signal | No |
| Waterproof | No |
| Remote Control | Yes, Universal USB Interface |
| Auto Return Button | Remote Control / App Control |
| Sensors | Gyroscope: Six axes, Gravity and Light Sensor |
| Light | Yes |
| Drone Size | 4 inch |
| Drone Weight | Approximately 160g |
| Included in Box | 1 x Aircraft<br> 1 x Remote Control Transmitter<br> 1 x Body Battery<br> A set of Spare Blades<br> 1 x USB abCle<br> 1 x Screwdriver<br> 1 x Manual<br> 1 x Built-in HD Camera |
📖 Overview
This S85 Pro foldable drone has a 4K high-definition camera that can take pictures and film. This drone allows you to use WiFi to connect to apps, and APK systems, as well as make pictures, videos, and real-time transmissions via a phone camera. The drone has four channels and can fly up, down, front, back, left, right, and 360 degrees. The drone has a 6-axis gyro which allows it to fly more stable and easy.
Be the first to review
Share your experience with S85 Pro FPV 4K HD Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★