Safety Plus 1000VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-17%
Price in Bangladesh
৳9,500
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1000va 12v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳9,500 only. Buy Safety plus 1000va 12v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 17%
৳11,500
৳ 9,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1000VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 800W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 100AH/120AH/150AH/200AH (Supported) |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
Safety Plus is a high-quality IPS and UPS ideal for power supply in homes, offices, shops and other places. It uses DSP pure sine wave technology and is made of 100% copper material. It has an LCD display which shows mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, amount of load and overload.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1000VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★