Safety Plus 1200VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-17%
Price in Bangladesh
৳14,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1200va 12v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳14,000 only. Buy Safety plus 1200va 12v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 18%
৳17,000
৳ 14,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1200VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1000W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a high-quality electrical appliance house that can supply electricity to offices, homes, super shops and other places. It features DSP pure sine wave technology and is made of 100% copper material. Its UPS technology is used through which the computer can run without restarting. It has an LCD display that can see mains voltage, battery voltage, output voltage, charging value, load amount and overload.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1200VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★