Dell Latitude 7410 Core i7 10th Gen Laptop
-13%
Price in Bangladesh
৳39,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳39,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 13%
৳45,000
৳ 39,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7-10610U 10th Generation |
| Processor Speed | (1.60 GHz, up to 4.80 GHz, 6 Cores, 8 Threads, 12 MB Cache) |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14-inch 1920 x 1080 Pixels FHD IPS Display |
| RAM | 16GB DDR4(2667MHz) |
| Hard Disk | 512GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620, 8GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | Down-firing stereo speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax),2.4 Gbps,Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p, 2.7mm HD Webcam |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Battery | 4-Cell, 52WHr Smart Lithium-ion |
| Keyboard | Single Point Keyboard US-English with backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 18.13 x 19.33 x 321.35mm |
| Product Weight (Kg) | 1.3 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7410 laptop features a powerful Intel Core i7 10th Generation processor that has up to 4.80 GHz Turbo frequency, 6 Cores, 8 Threads, and 12MB cache. It has a 14 inch FHD IPS Display that has 1920 x 1080 Pixels resolution and 720p, 2.7mm HD Webcam for taking pictures. It comes with a large 16GB DDR4 2667MHz RAM and 512GB NVMe M.2 SSD Hard Disk capacity for fast and smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7410 Core i7 10th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★