Safety Plus 5kVA 48V DSP Pure Sine Wave IPS
-11%
Price in Bangladesh
৳46,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 5kva 48v dsp pure sine wave ips in Bangladesh is ৳46,000 only. Buy Safety plus 5kva 48v dsp pure sine wave ips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 12%
৳52,000
৳ 46,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 5kVA 48V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 4200 Watt |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 100AH / 150AH / 200AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a 5kVA 48V IPS which Inverter Rated Power is 4200 Watt. It uses DSP Pure Sine Wave technology that can generate a real or complex, multichannel sinusoidal signal with independent amplitude, frequency and phase on each output channel. It is made of 100% copper. Mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, load amount and overload can be seen due to this IPS LCD display. Also this IPS uses UPS technology through which you can run the computer.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 5kVA 48V DSP Pure Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★