Samsung 43DU7500 43" Crystal 4K UHD Smart TV
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳34,990 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳42,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 20W Sound Output |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung Review by Bdstall
4K Upscaling: It has a powerful 4K processor that ensures you can watch up to 4K resolution videos for your favorite content.
Samsung Tizen OS: This TV is powered by Tizen OS which lets you enjoy free live TV channels and thousands of movies with Samsung TV Plus and seamless cloud gaming with Gaming Hub. Even manage daily activities through Daily+ and control smart devices from the TV through SmartThings.
Q-Symphony: This TV supports Q-Symphony technology so it allows the soundbar speakers to work simultaneously for a better surround sound effect without muting the TV speakers.
Motion Xcelerator: his TV has Motion Accelerator technology that automatically anticipates and predicts movement between frames to improve the smoothness of TV screen motion for a clearer picture with improved clarity.
Auto Low Latency Mode: Its Auto Low Latency Mode automatically sets the optimal latency settings for your games, allowing for smooth gaming and responsiveness to your commands.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 43DU7500 43" Crystal 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?