Samsung Q70D 55" 4K QLED Smart TV 2024
Price Range in Bangladesh
from
৳89,000
to
৳92,999
across 3 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳89,000 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳92,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
৳ 89,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 42%
৳159,000
৳ 92,000
Purana Paltan, Dhaka
৳ 92,999
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Contrast | Dual LED |
| TV Tuner | Analog & Digital |
| Sound | 20W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung Q70D is a 55" bezel-less smart television that will create a stunning entertainment experience in your home. This TV has the most powerful 4K processor that upscales all content to breathtaking 4K Ultra HD and with 20 neural networks, the TV intelligently analyzes images, So it has a 3ms response time which blurs the response time and produces crisp, clear images.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q70D 55" 4K QLED Smart TV 2024 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★