HP EliteBook 830 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳27,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz to 3.4 GHz, 6MB cache & 4-cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD IPS Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dual Integrated Stereo |
| Networking | Wi-Fi 802.11a/ b/ g/ n/ ac & Bluetooth 4.2 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Smart |
| Battery | HP 3-cell 50 Wh Long Life Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant with drain & Backlit |
| Ports | USB / HDMI / RJ45 |
| Dimensions (W x D x H) | 12.22 x 9.03 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 830 G5 laptop comes with an Intel Core i5 8th gen processor that provides 1.6 GHz to 3.4 GHz speed, 6MB cache, and 4 cores. It includes 16GB of DDR4 RAM, 256GB of M.2 SSD, a SIM card slot, and a smart card reader. This laptop is so handy and its shell is made with stainless steel material that makes it rustproof.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★