HP Elitebook 840 G4 Core i5 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-9%
Price in Bangladesh
৳24,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳27,000
৳ 24,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7600U 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.8 GHz, up to 3.9 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch Diagonal FHD SVA Anti-Glare Slim LED-backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | Premium Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11 a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 51 WHr Li-ion Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Ports | USB 3.1 Gen, VGA Port, RJ-45 Ethernet Port |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 840 G4 laptop comes with a powerful Core i5-7600U 7th Generation processor with 2.8 GHz Base Frequency, up to 3.9 GHz speed. It has a 14 inch Diagonal FHD SVA Anti-Glare Slim display with premium stereo speakers. ALso, it features a 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD Hard disk.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 840 G4 Core i5 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★