HP EliteBook 840 G7 Core i7 10th Gen 32GB / 512GB
-6%
Price in Bangladesh
৳42,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 10th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.40GHz. 6MB Cache |
| Screen Size | 14'' FHD diagonal, WUXGA IPS anti-glare, 250 nits |
| RAM | 32GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | Bang & olufsen, DUAL STERIO |
| Webcam | 720p HD f2.0 camera |
| Battery | 53Whr, 3 cell, Backup power is up to 6 hours |
| Keyboard | Spill resistant Durakeys,optional backlight |
| Extra Slot | Up to 64GB RAM Supported |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.44 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.44 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G7 arrives with a processor of Intel Core i7 10th generation, which is highly powerful & it can generate up to 4.90GHz top speed frequency. This laptop is ideal for both gaming & official work. People of all generations can use this laptop to do their tasks like programming, editing videos & photos, browsing the internet, watching movies & series, etc. The laptop contains 32GB DDR4 RAM & 512GB NVME SSD storage capacity, and a 3-cell battery capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G7 Core i7 10th Gen 32GB / 512GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★