Samsung 7Kg Top-Loading Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳28,990
to
৳29,500
across 2 sellers
The lowest price of Samsung WA70H4000SYUTL in Bangladesh is ৳28,990 only. Buy Samsung WA70H4000SYUTL at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳29,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 28,990
Cantonment, Dhaka
৳ 29,500
📋 Samsung WA70H4000SYUTL Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WA70H4000SYUTL |
| Brand | Samsung |
| Washing Method | Top Loading |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Motor Speed | 700 rpm |
| Inverter Technology | N/A |
| Washer Load Type | Yes |
| Spin Dry Speed | 700rpm |
| Control Panel | Dual Cluster Control |
| Color | Grey |
| Dimension (WxDxH) | 540 x 850 x 560mm |
| Weight | 30kg |
📖 Overview
The Samsung WA70H4000SYUTL is a top-loading washing machine. It has a capacity of 7.0 kg. The washing machine restarts automatically after the clothes have been loaded. This washing machine is scratch-resistant, which prevents bacterial growth, and 6 blades and a stainless steel pulsator ensure effective dirt removal.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 7Kg Top-Loading Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★